Mutfak

Tıkalı Mutfak Gideri Açma

Mutfak gider borularında yaşanan tıkanmalar kırmaya gerek kalmadan açılmaktadır. Tesisat firmamız mutfak gideri açma işlemini kameralı robotlar ile yapmaktadır. Pis su gider borularının tıkanmasında en büyük etken yemek artıkları ve bitkisel yağlardır. Bulaşık yıkarken tabakların dibinde kalan yemek artıkları evyenin içinde biriktirilip çöpe atılmalıdır. Aksi taktirde artıklar sifonun ya da mutfak gider borusunun ilerisinde birikerek suyun önünü kapatır. Evyeden giden su çekmemeye başladığında biliniz ki tıkanıklığın ilk safhası başlamış demektir. Önlem alınmadığı zaman sonu tadilata kadar giden bu sorunların önüne geçmek çok kolaydır. Bu sıkıntıyı yaşayan ve ceremesini çeken ev hanımlarına büyük sorumluluk düşüyor. Zamanın yarısını mutfakta geçiren dikkatli ev hanımlarında bu sıkıntıyı görmeniz mümkün değildir. Bazen de tıkanmanın sebebi yapı esnasında işçilik hatalarından kaynaklanmaktadır. Tesisatçı ustalarının eğim vermeden döşediği gider borularını ne kadar dikkatli kullanırsanız kullanın tıkanıklığın önüne geçemezsiniz. Böyle durumlarda tadilat yapmadan problemi kesin çözüme kavuşturmak mümkün değildir.
Mutfak Giderlerinin Tıkanma Sebepleri

– Mutfak gider borusuna yeterli eğim yok bu yüzden tıkanmış olabilir.
– Mutfak borusundan aşırı yağlı su göndermiş olabilirsiniz.
– Mutfak borusuna çamaşır veya bulaşık makinesi bağlı ise bunlardan giden su içerisinde yağ ve elbise iplikleri birleşerek dirsek diye tabir edilen dönemeçlerde kuş yuvası gibi bir katı bölüm oluşturabilir.
Yan daire ile gideriniz ortak bağlıdır, siz dikkatli kullansanız dahi yan komşunuzun gönderdiği atıklar borunuzda tıkanma yapabilir.
– Mutfak ana gider borusunun çatıda üzeri açık bırakılmıştır. Çatıdan çocukların attığı kabuk veya taşlar ana boruda tıkanma yapabilir. Lavabo borusu üzerin dede aynı problemle karşılaşabilirsiniz.
Mutfak ana hatlarında yapılan yanlış bağlantılarından kaynaklanabilir

Mutfak Lavabo Giderlerinin Tıkanmaması için Nelere Dikkat Edilmeli?

Mutfaklar günlük yaşamda en çok kullanılan mekanlar. Mutfaklar da en fazla rastlanan sıkıntı ise lavabo tıkanıklıkları. Özellikle profesyonel mutfaklarda (restoran, otel vs…) lavabo tıkanıklıkları çok rastlanan bir sorun. Bu problemin çözümünü anlatmadan önce problemin oluşmasını engellemek için neler yapmalı, nelere dikkat etmeliyiz profesyonel olarak size aktaralım. Öncelikle profesyonel mutfaklarda doğru ve düzgün tesisatın döşenmiş olması çok önemli. Bunun içinde tecrübeli ve profesyonel gider açan firmalar ile çalışmak iyi bir tesisata sahip olmanın tek yolu. Bu birinci şart sağlandıktan sonra dikkat edilmesi gereken ikinci şeyi söyleyelim. Lavabo giderinin tıkanmasına sebep olabilecek mutfak artıklarına dikkat etmek gerekiyorsa bir lavabo süzgeci kullanmak.(Bu mutfaklarda aynı zamanda sağlığa uygunluk sağlar) Çünkü az gibi görünen bu artıklar zamanla tıpkı bir kaya gibi sertleşerek lavabo giderinin tıkanmasına sebep olur. Üçüncü olarak dikkat edilmesi gereken tıkanıklıklarda kimyasallar kullanmak yerine basınç uygulamak. Çünkü kimyasallar genellikle zaman ve para kaybıdır. Dördüncü olarak belli dönemlerde lavabonun altından gidere bağlanan sifon borusunu temizlemek veya değiştirmek. Çünkü bu plastik parça lavabodan atıkların ilk geçtiği kısımdır ve zamanla daralarak sifon tıkanır. Bu parçayı değiştirmek oldukça masrafsız ve basittir. Çoğu zamanda bu iyi bir çözüm olur. Tüm bunlara rağmen problem oluşması engellenemiyor ve sorun devam ediyorsa yapılabilecek en doğru çözüm profesyonel bir yardım almak.
Mutfaklarda Çöp Öğütücü Kullanmanın Önemi

Çöp öğütücüler mutfakların vazgeçilmez bir parçasıdır. Çöpe atmakta zorlandığınız meyve ve sebzeleri parçalayarak atık su giderinin içerisine göndermek için kullanılır. Daha çok gıda işiyle uğraşan işletmelerde kullanımı yaygındır. Çöp öğütücü kullanan firmalarda su gideri tıkanması pek fazla yaşanmaz. Sadece dikkat edilmesi gereken husus öğütücü çalıştırılmadan önce musluk suyu açılmalıdır. Öğütülen maddeler mutfak lavabo giderinin içerisinde birikmemesi için suyla beraber çalıştırılması şarttır.
 
Mutfaklarda Yağ Tutucu Kullanılması

Yağ tutucu atık yağların belediyenin kanalizasyon sistemine karışmasını engelleyen, içerisinde su ve yağ ayrışımı yapan depodur. Bir giriş ve çıkışı bulunan hazneler genelde endüstriyel ve ticari alanlarda kullanılır. Yağ sudan daha hafif olduğu için depo içerisinde beklerken yukarıda kalır. Bu şekilde kullanılan atık su gider borularının ömrü daha uzun olur. Çevre bilinci oturmuş toplumlarda yağ ayırıcı kullanımı mecburi hale getirilmiştir. Türkiye’de bazı belediyelerde yağ tutucu kullanmayan işletmelere ruhsat verilmemektedir.